0 530 074 47 04 info@migrencerrahisi.com.tr

Migren Tedavisi

Migren Cerrahisi’nin Geçmişi
2000 yılında dünyaca ünlü plastik cerrah Prof Dr Bahman Guyuron tarafından ABD’de ortaya konulan migren cerrahisi bugün sayılı plastik cerrahlar tarafından uygulanabilmektedir ve ne yazık ki tam yaygınlaşmış bir tedavi değildir.

Türkiye’deki bu eksikliği fark eden ve migren tedavisi ile ilgili önemli adımlar atan Op.Dr. Ufuk Askeroglu, Prof Dr. Bahman Guyuron ile 2011-2012 yıllarında beraber görev yaparak tedaviyi bizzat gözlemleme ve ilk elden öğrenme şansını yakalamıştır. Migren tedavisi, anestezi altında yapılan ve çoğu durumda hastanın aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edildiği cerrahi bir operasyondur ve migren çeşidine göre uygulanacak bölge ve yöntem değişmektedir.

Hekimimiz çoğu vakada migrenin şiddetine göre cerrahi prosedüre girmek istemeyen hastalara migren botoksu tedavisi de uygulamaktadır ve bugüne kadar uyguladığı hastalarda çok başarılı sonuçlar elde etmiştir. 2010’da FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan migrende botoks tedavisi mutlaka bu konuda eğitim almış uzman hekimlerce uygulanmalıdır. Bu tedavi sinire bası yapan kasları paralize ederek etki göstermektedir. Migren cerrahisi ile migren botoksu arasındaki en temel fark migren cerrahisi ile uygulanan tedavinin kalıcı ; migren botoksunun ise hastadaki sonuçlara bağlı olarak zaman içinde tekrarlanmasıdır.