0 530 074 47 04 info@migrencerrahisi.com.tr

Migren Hastalarının Yapması Gerekenler Nelerdir?

migren hastalarının yapması gerekenler

Migren sıkça yaşanan ve kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Baş ağrısı, kusma, bulantı, halsizlik, hassasiyet ve görme kayıpları gibi farklı şekillerde etkileyen belirtiler ile görülebilir. Hastaların iş hayatını, uyku düzenlerini ve sosyal hayatlarını etkileyen bir hastalık olduğundan yaşam kalitelerini düşürmektedir. Ataklarda ağrı ve diğer belirtiler ortaya çıktığından hastanın dışarı çıkma ve hayatını akışına göre sürdürme imkanı daha da zorlaşmaktadır. Dayanılmaz etkileri nedeni ile özellikle ilaç kullanımı oldukça yaygındır. Bu şekilde çözüm bulmayı umut edenlerin sayısı oldukça fazladır. Migren tedavisi ile hastalığın etkilerinin hafifletilmesi sağlanabilir.

Migren hastalarının özellikle atakları arttırıcı tetikleyici durumlara karşı dikkatli olması gerekir. İlerlemesi halinde dayanılmaz olacağından mutlaka uzman yardımı alınması gerekir. Doğru teşhisler ile yapılacak olan müdahaleler ile daha rahat bir yaşam sürülebilir. Erken dönemde yardım alınması da yaşanacak olan sorunların azaltılması ve ilerleyen evrelere göre tedavilerle hastanın şikayetlerinin azalmasını sağlayabilir. Stres, açlık, uykusuzluk, lodos, bazı gıdalar tetikleyici olacağından atakların daha sık görülmesine neden olabilir. Hastanın bu durumda kendisini durdurması ve dikkat etmesi sorunların azalması konusunda etkili olacağından önemlidir.

Migren hastalığı bulunan kişiler bu duruma çözüm bulunması için migren ameliyatı olmayı düşünebilirler. Ameliyat saç derisinde açılan ufak bir kesi içerisine endoskopik uygulama ile kamera yerleştirilmesi ve bu şekilde sinir gevşetilmesine müdahale edilmesi şeklinde yapılır. Hastanın şikayetlerini azaltıcı olduğundan sıklıkla yapılan riskleri her ameliyatta olduğu gibi genel anestezi riskleri olan bir operasyondur. Ayrıca risk ve komplikasyon not edilmemiştir. Ameliyat 1-4 saat içerisinde tamamlandığından hastanın sonrasında iyileşme sürecinde dikkatli olması gerekir. Plastik cerrah tarafından hastane koşullarında yapılması gereken bir operasyon olduğundan başarılı sonuçlar almak isteyenlerin tercihlerini bu şekilde yapması gerekir. ABD’de 16 yildir uygulanan migren cerrahisi Turkiye’de 2012’den beri tarafimizca uygulanmaktadır. Basari oranimiz dünya ortalamasi olan %90 uzerine cikmistir.